adıyaman tütünü-tütüncü HAKKINDA

ADIYAMAN TÜTÜNÜ

 ADIYAMAN TÜTÜNÜ

 gün geçtikçe pahalılaşan sigaraların da etkisiyle oldukça tercih edilen bir tütün haline gelmiştir. Geçmişten bu güne her zaman piyasanın en ucuz ve uygun tütünü olarak bilinmektedir. Birçok insan uzun yıllardan beri Adıyaman Tütünü tercih eder. Sebebi ise diğer tütün çeşitlerine göre daha kaliteli olmasıdır. Diğer tütün çeşitleri çoğu zaman iyi şekilde saklanamadığı veya deforme olduğu için tercih edilmez. Kaliteli Ürünün Tek Adresi Geçmişten beri çoğu sigara kullanıcısı insan paket sigara almak yerine Adıyaman Tütününü tercih etmektedir. Bunun sebepleri tabi ki de tütünün kaliteli olmasından kaynaklanmaktadır. Hem maddi açıdan hem de insan sağlığı açısından Adıyaman Tütün her zaman bir adım öndedir. Kaliteli bir tütün boğazda acı ve yanma yapmaz. Diğer açık tütün ürünlerinde her zaman bir sağlık sorunu ile karşılaşmak olasıdır. Sigara elbette ki sağlığa zararlıdır. Fakat önemli olan bu zararı en aza indirebilmektir. Bunu da kaliteli tütün içerek yapmak en mantıklısıdır. Adıyaman Tütünü Bütçeye En Uygunu Tütün içicilerinin belki de en büyük sıkıntısından birisi sigaranın doyurucu olmamasıdır. Doyurucu olmayan yani fazla hafif olan ve sigara hissi vermeye tütün kullanımı sigara içme isteğini durdurmayacak ve içici üst üste tekrar sigara yakma ihtiyacı duyacaktır. Adıyaman Tütünü kullanıcılarında ise böyle bir sıkıntı olmaz. Çünkü tütün kaliteli ve doyurucudur. Bu sebepledir ki ADIYAMAN TÜTÜNÜ birçok sigara kullanıcısı tütün olarak Adıyaman Tütün tercih etmektedir. 

BU SEBEPLE ADIYAMAN&ÇELİKHAN TÜTÜNÜNÜ EN DOGAL YOLLARLA YETİŞTİRİP KAPINIZA KADAR GETİRİYORUZ.

TÜTÜN NEDİR?

 Tütün (Nicotiana tabacum), Solanaceae (patlıcangiller) familyasından Nicotiana cinsinden yaprakları sigara yapımında kullanılan bir yıllık otsu bitki türlerine verilen ad.Haziran-Ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 0,75-1,5 m boylarında, bir yıllık kültür bitkisidir. Gövdeleri dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkanlıdır. Yapraklar sapsız veya kısa saplı, büyük oval, tüylü ve yapışkan, özel kokulu ve acı lezzetlidir. Çiçekler tepede salkım durumunda bulunurlar.Tüp şeklinde, pembemsi-kırmızı renkli, tüylü ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir. Meyveleri uzunca ve oval şekilli küçük tohumludur

 Amerikan Yerlileri (Kızılderililer) Avrupalılar kıtaya gelmeden önce tütün kullanmaktaydılar. İlk Avrupalı yerleşimciler tütün içmeyi kızılderililerden öğrenerek tütünü daha sonra gittikçe popüler olacağı Avrupa'ya taşıdılar. Amerikan Yerlileri arasında tütün eğlence amacıyla değil ayinlerinde ve ancak deneyimli şamanlarınca dini gerekçelerle kullanmalarına karşın Avrupalılar tütünü eğlence ve vakit geçirme amacıyla yaygınlaştırdılar.Tütün aynı zamanda Amerika'nın güneyinin hızla sömürgeleştirilmesine de yol açmıştır. İlk sömürge yayılımının ardında tütün üretimini arttırma isteği de bulunmaktaydı. Avrupalılar Amerika'ya getirdikleri zenci kölelerle açtıkları alanlarda tütün ekimi yapmaya başladılar.Tütün 1500 yıllarında Antillerden İspanyol gemicileri vasıtasıyla İspanya'ya ve oradan Avrupa'ya yayılmıştır. Anadolu'ya ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında (1605) Venedikli tüccarlar tarafından sokulmuş ve kullanılışı kısa bir zamanda yayılmıştır.Tütün bitkisi, kurutulmuş yaprakların yakılması ile ortaya çıkan dumanın içe çekilmesi veya tozlarının enfiye halinde buruna çekilmesi veya özel işlem görmüş yapraklarının çiğnenmesi suretiyle kullanılır.Tütün içme adeti, tütünün vatanı olan Amerika’da başlamıştır. Yerliler dini törenlerinde kokulu bitkilerle birlikte tütün yapraklarını tütsü olarak kullanmışlardır.Dumanı teneffüs eden yerliler zamanla bu bitkinin keyif verici etkisini fark etmişler ve adi kamış ve bambudan yapılmış Y şeklinde bir borunun çatal kısmını burunlarına sokarak veya ağızdan üfleyerek dumanı içe çekmeye başlamışlardır. Böylece piponun en eski şekli ortaya çıkmıştır.Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfine kadar Avrupa’nın tütünden ve tütün içme adetinden haberi olmamıştır.Kolomb ve arkadaşları, kırmızı derili insanların kuru bir otu mısır koçanına sararak içtiklerini, ağız ve burunlarından duman çıkardıklarını ve yerlilerin buna “tabaco” veya “tombac” adını verdiklerini hayretle görmüşlerdir.Tütün içme adeti, Amerika’yı keşfeden Portekiz’li ve İspanyol gemicilerin önce kendilerinin alışması ve daha sonra yanlarında diğer şehirlere götürmeleri sonucunda yaygınlaşmaya başlamıştır.Gemilerin iki kıta arasında gidip gelmesi suretiyle İspanya, Portekiz ve diğer Avrupa şehirleri, tütünü ve içme adetini tanımışlardır.Meksika’nın “Tabesco” bölgesinde tütün tarımının yapıldığını gören İspanyollar, Küba’da tütün içme borusuna “tabaco” adının verildiğini duymuşlar ve “tabaco” adını kullanarak her gittikleri yerde bu adın yayılmasını sağlamışlardır. 

 Tütün ekimi için toprak sonbaharda işlenir. İlkbaharda tarla dikime hazırlanır. Tohum ekilmeden önce suda ıslatılır ve ilkbaharda erkenden yastıklara ekilir. Tütün yastıklarının güneşli bir yerde kurulması lazımdır. Fide yastıklarında ot savaşı, sulama ve gübreleme iyi yapılmalıdır. Fideler 6–8 cm olduğu zaman tarlalarda açılan yerlere dikilir. Dikim genellikle donlar geçtikten sonra mayıs ayında yapılır. Ayrıca iyi ve kaliteli tütün elde etmek için çiçeklenmenin başlangıcında bitki üzerinde 10-15 yaprak kalacak şekilde üst kısmından kesilir. Bu işleme uç alma denir. Tütün 90-120 günde yetişir. Temmuz başından itibaren hasat edilmeye başlanır. Hasat el ile günün erken saatlerde yapılır. Kurutma işlemi birkaç şekilde yapılır (güneşte, ambarda, bacada kurutma). Kurutma bittikten sonra depolara alınan yapraklar su ile ıslatılır (tavlama) yumuşayan yapraklar ayrıldıktan sonra denklenir ve ticarete sevk edilir.Tütünde kalite çok önemlidir. Tütünün kalitesi üzerinde iklimin önemli rolü vardır. Bu sebeple tütünün belirli iklim ve toprak şartları altında yetiştirilmesi gerekir. Kumlu-tınlı, humuslu ve su tutmayan topraklarda iyi yetişir.

 Türkiye'de ince, küçük yapraklı, iyi yanan ve hoşa giden aromalı, kaliteli tütünler (şark tipi tütünler) yetiştirilmektedir. Şark tipi tütünler kurak tip olmaları sebebiyle sulanmadan yetiştirilebilir. Yapraklardan çiğneme tütünü, pipo tütünü ve nargile (tömbeki) tütünü, hazırlanır. Sigaralık tütünler şark tipi tütünlerden hazırlanır. 

BOŞ SİGARA TÜPÜ MAKARON-FİLTRE

 Tütün içenler tütünü iyi seçmeli ve ağız tatlarına önem vermelidirler iyi tütün seçmenin yanında içiciler iyi bir makaron filtre seçmeye de özen göstermelidir seçilen iyi makaronlar içilen tütünün tadından tutundan da boğazınızda bırakılan dumana kadar etki yapmaktadır.Tütün sarmak amaçlı makinede kullanacağınız makaronlar her zaman için naylon alaşım yerine doğal ince kağıtlardan yapılmış olmalıdır, aldığınız makaron makinede kullanım esnasında sıkışıp kalmamalı ve yırtılmalara karşı temiz ve sağlam olmalıdır.Reklam amacı taşımayan bu yazımızda marka vermekten çekinerek şunu söyleyelim ki uygun fiyatlı diye en ucuz makaron filtre markalarına da gitmemeliyiz buna nazaran orta fiyatlı bir makaron filtre seçmeli ve bu makaron filtre üzerinde de TAPDK bandrolüolmasına özellikle dikkat edelim çünkü bandrolsüz ürünler yasa dışı üretime dahil olduğu için vergi kaçakçılığının yanısıra gerekli denetimlerden uzak tutulmasından kaynaklı insan sağlığını tehlikeye atan kansorojen maddeleri de içerebilirler. 

adıyaman tütünü &tütüncü